Dokonało się. Na skroniach Władysława Łokietka spoczęła królewska korona.
Król szybko poczuje jej ciężar.
Wrogowie rosną w siłę. Władca Czech, Jan Luksemburski, rzuca się w wir europejskiej dyplomacji. Równie chętnie staje w turniejowe szranki, co prowadzi wojska do straszliwej bitwy pod Mühldorf. Wyrasta na poważnego gracza i nie zamierza rezygnować z polskiego tronu.
Krzyżacka intryga doprowadza do zawieszenia wyroku papieskiego, Pomorze wydaje się stracone. Śląsk wrze. Giną siostrzeńcy Władka, władcy Rusi, a wokół wschodnich granic krążą Tatarzy.
Władysław wie, że żadna dyplomacja nie pozwoli mu odzyskać Gdańska. Wchodzi w sojusz, który nikomu w Europie nie przyszedł do głowy. Zaskakuje wrogów i wkracza na wojenną ścieżkę. Nie ma pojęcia, jak blisko jest wróg, którego nikt nie rozpoznał.
Na królestwo polskie rusza potężna armia Jana Luksemburskiego. Teraz zagrożony jest nie tylko tron, ale i dziedzictwo. 
Wojenna korona to czwarty tom cyklu Odrodzone Królestwo.  Elżbieta Cherezińska ponownie porywa czytelników w świat średniowiecznych intryg. Od wież Wawelu do tajnych komnat Malborka, od cel klasztornych przez huczne turnieje, zamkowe kuchnie i niebezpieczne alkowy. Wielka polityka nie omija nawet zamarzniętych litewskich jezior. Ścieżki pogaństwa i chrześcijaństwa przecinają się niepokojąco. Trzygłowy bóg pragnie zemsty, a kobiety Starej Krwi wracają do gry. O Królestwo.